قالب بندی فونداسیون پایه

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

قالب بندی فونداسیون پایه و زیر ساخت ساختمان است و باید به صورت دقیقی،اکس بندی ،میخ گذاری و خط کشی شود.قالب بندی ۳ نوع است که در زیر توضیح داده شده است.

 

 

برای شروع کار احداث یک ساختمان ابتدا باید پایه واساس ان محکم باشد و زیر ان گودبرداری دقیقی شده باشد که ساختمان در اثر وقوع اتفاقات طبیعی دچار حادثه نشود.

مرحله بعد از گودبرداری،قالب بندی فونداسیون است که ابتدا در ان باید خطوط و محل قرار گیری قالب فونداسیون با استفاده از میخ وخطوط اکس بندی و سپس برای قالب گذاری فونداسیون شروع به کار کنیم.

قالب بندی فونداسیون در سه نوع:اجری،چوبی و فلزی تقسیم میشود که در قسمت های زیر توضیح میدهیم.

قالب های فلزی:

در بیشتر ساختمان سازی ها از این روش استفاده میشود زیرا هم محکمتر از روش های دیگر هست و هم سطح شاقولی بهتری نسبت به روش های دیگر دارد. برای اجراء این روش باید سطح قالب بندی فونداسیون کمتر،پی کار عمق بیشتری داشته باشد

 

قالب اجری:

قالب های آجری از لحاظ سرعت کار و اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

ضخامت آجرچینی برای قالب بندی می تواند تا ۱۰ سانتی متر هم باشد.

با استفاده از ملات گل برای چیدن آجرها می توان پس از خشک شدن بتن آجرها را برداشته و دوباره استفاده کرد.

در صورت چیدن آجرها با ملات گل، حتما باید تمهیداتی را برای جلوگیری از ریزش قالب در هنگام آرماتوربندی و بتن ریزی در نظر گرفت.

قالب چوبی:

این قالب ها معمولا از الوار، تخته سه لایی و یا تخته های ضد رطوبت ساخته می شوند. این تخته ها را به دلیل قابلیت انعطاف و وزن کم از چوب درخت سوزنی و چوب کاج وارداتی تهیه می کنند. تهیه این قالب ها بسیار آسان است اما برای سازه های بزرگ که به تعداد زیادی قالب بتن نیاز است ساخت از این نوع قالب وقت گیر است.

نحوه انجام قالب بندی فونداسیون:

قالب بندی برای ساختمان ها از نظر بزرگی و کوچکی ساختمان متفاوت است . در ساختمانهای کوچک معمولا برای قالب بندی فونداسیون از آجر استفاده میشود . بدین طریق که بعد از خاک برداری و تعیین محورها اندازه پی ها را با آجر چیده و بعد از آن شناژ ها را به آن متصل مینمایند . ضخامت این آجر چینی میتواند حتی تا ۱۰ سانتیمتر نیز باشد . بهتر است برای این آجر چینی از ملات گل استفاده شود زیرا در این صورت بعد از سخت شدن بتن میتوان آجر ها را برداشته و مجددا استفاده کرد , ولی با تمام این وجود در این روش ممکن است در موقع بتن ریزی دیوار های قالب تحمل وزن بتن را ننموده و از همدیگر متلاشی شود که در این صورت میباید قبل از بتن ریزی پشت کلیه قالب ها با خاک و یا آجر و یا مصالح دیگر بسته شود به طوری که بدون هیچ مشکلی بتواند وزن بتن را تحمل نماید . اساسی ترین مشکل در این نوع قالب بندی این است که آجر آب بتن مجاور خود را مکیده و ان را خشک نموده و فعل و انفعالات شیمیایی را در ان متوقف مینماید و در نتیجه حدود ۵ سانتیمتر بتن مجاور خود را فاسد میکند . برای جلوگیری از این کار بهتر است که رویه آجر با یک ورقه نایلونی پوشانده شود تا آجر و بتن مستقیما در تماس نباشند .

مزیت دیگر این عمل آن است که بعد از سخت شدن بتن آجرها به راحتی از قالب جدا شده و میتواند در محل های دیگری مورد استفاده قرار گیرند . به تصور عوام میتوانیم قبل از بتن ریزی قالب های آجری را با پاشیدن آب کاملا سیراب نمود به گونه ای که آجرها آب بتن را جذب نکنند . این تصور کاملا بی اساس میباشد زیرا اولا با پاشیدن آب آجر کاملا سیراب نمیشود و حتی مقدار زیادی آب در قالب جمع شده که خارج کردن ان از قالب بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن میباشد . و این آب موجود در داخل پی جای بتن را گرفته و موجب پوکی قطعه میشود . در ساختمانهای بزرگ قالب پی ها را با تخته های تهیه مینمایند ع بدین طریق که ارتفاع پی ها را که روی نقشه مشخص میباشد تعیین نموده و با کنار هم قرار دادن تخته ها به همان اندازه و اتصال آنها با یکدیگر به وسیله چوب های چهار تراش قالب پی و یا هر قسمت دیگر را میسازند . البته باید توجه داشت که تخته ها باید آنچنان به یکدیگر اتصال داشته باشند که بتوانند وزن بتن و ضربه ها و ارتعاشات بو جود آمده بوسیله ویبراتور را تحمل نمایند . این مساله در مورد شناژ ها مهمتر است , در این مورد باید تخته ها را از بالا به وسیله قطعات چوب چهار تراش به یکدیگر متصل نمود.

 

سنگین ترین ومشکل ترین بخش فونداسیون استفاده از مواد بتن است،برای استفاده از بتن باید موارد زیر را رعایت کرد.

پایداری مجموعه قالب
دفع نیروی هیدرو استاتیک و فشار جانبی بتن
دفع نیروی بالا رانش یا Uplift

 

قالب بتن داربست مدولار